Jak przechowywać ubrania dziecięce - porządek w szafie malucha 4
Jak przechowywać ubrania dziecięce - porządek w szafie malucha

Przechowywanie dziecięcych ubranek potrafić być dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Odzież dla malucha musi być przechowywana w warunkach, które zapewnią utrzymanie artykułów w czystości oraz ograniczą ich niszczenie się. Mama i tata często zastanawiają się, czy na dziecięce ubrania należy przeznaczyć oddzielny mebel oraz co zrobić ze sztukami odzieży, które przetarły się, zużyły lub są już po prostu na dziecko za małe. W artykule podpowiadamy, jak przechowywać odzież malucha i dajemy kilka wskazówek ułatwiających uporządkowanie garderoby dziecka.

Poukładane ubranka

W czym przechowywać dziecięce ubranka?

Meble malucha

Oczywistością jest, że dziecięce ubrania powinny być przechowywane w stosunkowo sterylnych warunkach. Dobrze, jeśli odzież dla malucha znajduje się w innych meblach niż te, w których dorośli trzymają swoje ubrania. Jest to kwestia przede wszystkim higieny - i nie chodzi tu tylko o to, że robocze spodnie taty nie powinny leżeć w sąsiedztwie śpioszków czy kaftaników. Ubranka dla dziecka prane są w innego rodzaju środkach niż odzież dla dorosłych, dobrze więc, aby były odseparowane od artykułów wypranych w silniejszych, bardziej drażniących detergentach.

Wybierając mebel dla malucha, weźmy pod uwagę przede wszystkim jego funkcjonalność. Dobrze, aby miał dużo przegródek i szuflad ułatwiających segregację ubranek. Jeśli nasze dziecko jest malutkie, lepiej sprawdzi się sporych rozmiarów komoda niż rozbudowana szafa - ubrania dla noworodka są malutkie, dlatego znacznie praktyczniej i wygodniej jest ułożyć je w szufladzie, niż wieszać na wieszakach.

Przydatne worki próżniowe

Worki próżniowe ułatwiają przechowywanie ubranek, które z jakichś powodów chcemy odłożyć na pewien okres. Świetnie sprawdzą się w przypadku sezonowej odzieży - kurtek zimowych, letnich szortów i lekkich sukieneczek. Pozwolą przechować ubrania do następnego sezonu w sterylnych warunkach, ograniczą także niszczenie delikatnych tkanin i materiałów. Dzięki workom próżniowym odzież dla malucha będzie chroniona przed rozwojem pleśni czy namnażaniem się drobnoustrojów.

Warto przemyśleć zakup worków próżniowych, jeżeli chcemy zachować ubranka, z których nasze dziecko już wyrosło. Przechowywanie w tego rodzaju opakowaniach sprawi, że odzież nawet po długim czasie będzie mogła z powodzeniem służyć kolejnym dzieciom - czy to naszym pociechom, czy maluchom znajomych. Worki próżniowe mają jeszcze inną istotną zaletę - dzięki możliwości odessania powietrza z zapakowanych w nie ubranek, sprawiają, że odzież zajmuje w szafie znacznie mniej miejsca.

Niemowlak w dziecięcym wdzianku

Jak przechowywać ubranka dziecięce - podstawowe zasady

Zanim włożysz do szafy…

Dobrym nawykiem jest wkładanie do szafy odpowiednio przygotowanych ubranek - wypranych i wypłukanych w środkach czysztości z odpowiednimi atestami i certyfikatami bezpieczeństwa oraz wyprasowanych. Ta prosta zasada, choć wydaje się oczywista, wymaga przypomnienia - część mam bowiem trzyma ubranka wymagające prania w szafie malucha, w osobnym koszu lub na specjalnie wydzielonej półce. Niestety, nie jest to zbyt higieniczne.

Sortuj z głową

Ubranka należy posortować według określonego kryterium - kolor czy fason ubrań nie jest tu najlepszym wyborem. W przypadku starszych dzieci warto wziąć pod uwagę rodzaj ubrań (t-shirty, koszulki z długim rękawem, spodnie, spódniczki) oraz ich przeznaczenie (ubrania na co dzień powinny być pod ręką, te na specjalne okazje mogą być schowane np. na najwyższych półkach). Jeśli chodzi o maluchy, warto pamiętać dodatkowo o tym, że o ile jeden sweterek wystarczy dziecku na około tydzień, o tyle body czy śpiochy wymagają częstego zmieniania - powinniśmy mieć zatem łatwy dostęp do kilku-kilkunastu sztuk tych ubrań.

Trzymaj ubranka w odpowiednich warunkach

Dobrze, jeśli ubrania będą przechowywane w meblu wyposażonym w kratki wentylacyjne oraz zostaną schowane tak, by nie padało na nie światło słoneczne (ograniczy to blaknięcie odzieży). Utrzymanie porządku w szafie ułatwiają też rozmaite organizery, pudełka, które sprzyjają estetycznemu i higienicznemu sortowaniu ubrań oraz dodatków.

Rób okresowe porządki

Dzieci szybko wyrastają z ubrań, dlatego okresowe porządki w szafie malucha należy robić często - co około 3-4 miesiące. Wtedy też należy uzupełniać szafę o nowe, większe sztuki odzieży.

Zdarte, uszkodzone lub stare ubranka - czy trzeba je wyrzucać?

Rodzice ciekawych świata, ruchliwych dzieci wiedzą, jak łatwo i w krótkim czasie dziecięce ubranka mogą ulec zniszczeniu. Co zrobić z trwale zaplamionymi spodenkami, zmechaconą koszulką lub nieestetycznie przetartym swetrem? Tego rodzaju ubranek nie trzeba wyrzucać. Warto wykorzystać je jako ,,odzież na kryzysowe sytuacje”. Twój maluch uczy się trudnej sztuki posługiwania się sztućcami? Nie zakładaj mu nowego śliniaczka, który nie dość, że może zostać trwale zabrudzony, to jeszcze niekoniecznie ochroni ubranie przed plamami. Ubierz za to dziecku znoszoną koszulkę i spodnie, które bez żalu mogą zostać pobrudzone i po czasie - wyrzucone. Zużytą (ale wciąż zdatną do noszenia) odzież dziecięcą możesz wykorzystać również podczas rodzinnych wycieczek na łono natury czy spacerów, podczas których główną atrakcją jest skakanie po kałużach.

Komentarze do wpisu (4)

28 stycznia 2020

Ja zdecydowałam się na przechowanie takich rzeczy w Less Mess Storage. Koszt niewielki, warunki super, pełen dostęp i bezpieczeństwo na bardzo wysokim poziomie.

19 maja 2020

Dzięki za podpowiedź, od jakiegoś czasu szukałam alternatywy dla pomieszczenia gospodarczego, bo w domu już nic mi się nie mieści. Na pewno skorzystam !!!

29 czerwca 2020

Skorzystałam i nie żałuję, jeśli ktoś ma problem z przechowywaniem i nie wie co jakiej rodzinie (czy swojej czy męża) upchnąć na przechowanie to polecam z czystym sumieniem. Teraz mają bardzo fajne promocje więc warto się załapać.

21 października 2020

Fajny ten pomysł z magazynami samoobsługowymi. Skorzystałam inaczej wszystko walałoby mi się po chałupie ;).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl