Jaki materiał na sweterek dla dziecka sprawdzi się najlepiej? 0
Jaki materiał na sweterek dla dziecka sprawdzi się najlepiej?

Dobór odzieży dziecięcej nie jest prostym zadaniem. Oprócz prostych kryteriów, jak rozmiar, kolor, styl, musimy również dopasować ją pod kątem składu materiału. Choć dla wielu może wydawać się to kwestią nieistotną, to jest to tak naprawdę najważniejsze. Bowiem to właśnie skład tkaniny czy dzianiny odpowiada za to, czy naszemu dziecku będzie ciepło czy będzie marzło lub nadmiernie się pociło. Jak więc dobrać materiał w swetrze dziecięcym, by zapewnił komfort termiczny? Zapraszamy do lektury.

 

 Z jakiego materiału sweter dla dziecka wybrać?

 

 

Jak czytać składy swetrów dziecięcych?

Oferta ubrań dziecięcych w sklepach stacjonarnych i internetowych z odzieżą dziecięcą jest bardzo szeroka. Nie tylko jeśli chodzi o ich fasony, kolorystykę czy rozmiary, ale również skład materiału. By rozpoznać dobrej jakości sweter chłopięcy, musimy poznać podstawowe rodzaje włókien i ich najważniejsze właściwości. Tylko dzięki temu zyskamy umiejętność wyboru tego ubranka, które będzie ciepłe, nie przegrzeje malucha i nie zniszczy się po pierwszym praniu.

Przede wszystkim producenci mają obowiązek dokładnego opisania każdego materiału, z którego produkują odzież. Na wszytych w sukienkispódnicekurtki dziewczęce czy chłopięce komplety metkach znajdziemy wypisane wszystkie rodzaje włókien. Te, których jest najwięcej, znajdują są na samej górze. Im mniej danego materiału w składzie, tym niżej na metce go znajdziemy. Dobrej jakości sweter dla dzieci powinien mieć około 70-80% włókien naturalnych. Dodatek sztucznych nie będzie szkodliwy, a wręcz przeciwnie może podnieść funkcjonalność odzieży. Nie może być jednak większy niż 20%.

Z jakich włókien wykonywane są swetry dla dzieci?

Sweterki dziewczęce, podobnie jak te chłopięce i dla dorosłych wykonywane są z kilku różnych włókien. Na sklepowych półkach znajdziemy najczęściej takie, w których składzie znajdziemy:

  • wełnę,
  • kaszmir,
  • moher,
  • alpakę,
  • angorę,
  • bawełnę,
  • akryl, poliakryl,
  • poliamid, poliester,
  • wiskozę.

Wszystkie te włókna mogą w składzie występować samodzielnie lub też w mieszankach o różnych proporcjach.

 

Przeczytaj więcej na temat tego, po czym poznać, że ubrania dziecięce są dobrej jakości.

Swetry naturalne czy sztuczne dla dzieci - co wybrać?

Wymienione materiały możemy podzielić na te naturalne (jak wełna, kaszmir, bawełna, moher) i sztuczne (akryl, poliamid, poliester). Znacząco różnią się one właściwościami. Te ostatnie niestety nie dadzą nam zbyt wiele ciepła. Choć sam materiał może wydawać się puszysty, miękki i ciepły, to zdecydowanie gorzej poradzi sobie z utrzymaniem ciepła i oddawaniem wilgoci niż swetry dziecięce z włókien naturalnych. Dlaczego? Ponieważ materiały naturalne posiadają właściwości termoregulacyjne, które zapewnią nam ciepło, ale nie przegrzeją. Z kolei swetry dla dzieci ze sztucznych dzianin sprawią, że maluch może się w nich mocno pocić, a ta wilgoć nie będzie odprowadzana, przez co szybko się przeziębi. Dlatego, jeśli tylko mamy możliwość, warto kupić dla dziecka sweter wełniany czy bawełniany niż ten z akrylu.

 

Dowiedz sięjak ubierać dzieci zimą do żłobka i przedszkola

 

Jakie rodzaje materiałów na sweter dziecięcy warto wybrać?

 

Czym wyróżnią się swetry dziecięce z naturalnych materiałów?

Wiemy już, że najlepsze dla dzieci będą swetry z włókien naturalnych. Mamy jednak do wyboru kilka różnych, czym się one charakteryzują i kiedy warto po nie sięgnąć?

Sweter wełniany dla dziecka

Jeszcze do niedawna wełna utożsamiana była ze sztywnym i gryzącym materiałem, których dzieci nosić nie chciały. Dziś jednak jest wiele odmian wełny i jest ona przystosowana do produkcji tak, by wyeliminować tę niedogodność. Przewaga wełny w składzie dziecięcego zimowego swetra sprawi, że będzie on ciepły i zapewni doskonałą termoregulację. Wadą wełny jest konieczność odpowiedniej pielęgnacji, a wyprana w zbyt wysokiej temperaturze skurczy się i sfilcuje.

Kaszmirowy sweter dziecięcy

Kaszmir produkowany jest z wełny kóz kaszmirskich. Dzięki temu, że żyją one w trudnych i zmiennych warunkach, ich wełna jest wyjątkowo ciepła i dostosowująca się do temperatury na zewnątrz. Dodatkowo dziecięce swetry z kaszmiru są delikatne i miękkie. Ich wadą jest jednak wysoka cena.

Moherowy sweter dla dziecka

Moher to odmiana wełny z kóz angorskich. Włókno jest wyjątkowo cienkie, puszyste i lekko połyskujące. Dziecięce swetry moherowe wyróżniają się lekkością i wizualną delikatnością. Co ważne doskonale pochłaniają wilgoć, mają bardzo dobre właściwości izolacyjne i są elastyczne. Wszystko to sprawia, że maluchom takie okrycie będzie nosić się wyjątkowo wygodnie. Ubierając dziecko na cebulkę, zaczynając od bawełnianej bielizny, przez komfortowe spodniekoszulki chłopięce po swetry i kurtkę zapewnimy maluchowi doskonałą ochronę i ciepło w każdych warunkach.

Sweter chłopięcy i dziewczęcy z alpaki

Kolejną propozycją ciepłego i wygodnego swetra dziecięcego na zimę jest ten z alpaki. Wełna z alpak jest lekka, trwała i daje duży komfort termiczny. Warto dodać, że sweter z alpaki dla dziecka jest antyalergiczny, nie zbiera kurzu i zanieczyszczeń.

 

Autor

Diana Lelek

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl