Wybieramy buciki na zmianę do przedszkola 0
Wybieramy buciki na zmianę do przedszkola

Przedszkole to miejsce, gdzie dziecko spędza minimum 8 godzin dziennie, a dodatkowo uczestniczy w różnych aktywnościach. Stąd ważne jest, aby obuwie na zmianę do przedszkola było odpowiednio dobrane. Kluczowa jest wygoda bucików, dobrze jednak, jeśli dodatkowo podobają się one dziecku, a nasz przedszkolak nosi je z dumą. Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym podpowiadamy, jakie obuwie na zmianę wybrać oraz proponujemy kilka modeli, które z pewnością spodobają się przedszkolakowi.

Sznurowane, wsuwane, a może na rzepy?

To jedna z najczęściej rozważanych przez rodziców kwestii. Czy dziecko poradzi sobie ze sznurowanymi bucikami? Czy obuwie będzie wystarczająco wygodne i nie zsunie się ze stopy podczas zabawy? Poniżej przedstawiamy wady i zalety różnych rozwiązań w zakresie zapięcia butów przedszkolaka.

Buciki sznurowane

To zdecydowanie propozycja dla starszych lub nad wiek bystrych przedszkolaków. Takie dziecko poradzi sobie z zawiązaniem sznurówek i będzie mogło dopasować do własnych potrzeb to, na ile ciasno zasznurować obuwie. Buciki ze sznurówkami to dobry trening manualny - zazwyczaj przedszkolak jest w biegu, musi zatem wyrobić sobie dość szybką metodę na zawiązanie sznurowadeł. Jeśli jednak widzimy, że przedszkolak nie jest jeszcze gotowy na tak ,,zaawansowane” zapięcie - odpuśćmy. Niestarannie zawiązane sznurówki to ryzyko potknięć, upadków, a także źródło dodatkowego stresu dla dziecka.

Zapięcie na rzepy

To pośrednie rozwiązanie. Zapięcie na rzepy nie jest tak wymagające, jak sznurowanie, a jednocześnie pozwala na dopasowanie bucików do stopy w większym stopniu, niż obuwie wsuwane. W sklepach dostępnych jest wiele ciekawych modeli tego rodzaju butów, a nasze dziecko bardzo szybko nauczy się władać i zapinać takie obuwie. Niestety, takie produkty mają też kilka wad. Rzepy szybko się brudzą, wycierają i niszczą, tym samym zmniejszając swoją przyczepność. Może więc okazać się, że nasz przedszkolak wyposażony w buty na rzepy dość szybko zacznie skarżyć się na samoistne rozpinanie się obuwia.

Buty wsuwane

Najmniej wymagająca opcja - założenie tego typu butów nie wymaga zapięcia obuwia w żaden sposób. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie krótkoterminowe - wsuwane buciki dość szybko będą się rozciągać i po pewnym czasie przestaną odpowiednio chronić stopę dziecka. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że wybór wsuwanego obuwia jest dość ograniczony - wśród tego typu artykułów zdarzają się niskiej jakości szmaciane meszty z gumową, łatwo pękającą podeszwą.

Jakie powinny być idealne buciki na zmianę do przedszkola?

Poza wyborem zapięcia jest jeszcze kilka dość istotnych dylematów, przed którymi staje rodzic kupujący buty na zmianę dla przedszkolaka. Jakie jeszcze cechy powinno mieć tego rodzaju obuwie? Warto zadbać o to, aby było:

  • przewiewne - podczas zakupów należy zwrócić uwagę na skład. Dobrze, aby buty były wykonane w większości z naturalnych materiałów. Takie tworzywa są w stanie oddychać i odprowadzać wilgoć, co pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, m.in. przeziębienia z powodu przepoconych w przedszkolu stópek;
  • wygodne i o odpowiedniej budowie - dobranie odpowiedniego obuwia to kwestia nie tylko jego właściwej długości, ale także szerokości. Buty nie powinny uciskać stopy dziecka, dobrze, jeśli mają szeroki przód, aby maluch mógł w nich swobodnie poruszać palcami.
  • trzymające się stopy, a jednocześnie giętkie - obuwie dla ruchliwego przedszkolaka powinno przylegać do stopy, by zapewniać maluchowi komfort i bezpieczeństwo podczas zabaw. Jednocześnie podeszwa musi być elastyczna i dostosowywać się do różnego typu ruchów - podskakiwania, wspinania się na palce etc.
  • wykonane z ciemnego i łatwo zmywalnego materiału, dające się prać w pralce. To uwagi praktyczne - przedszkolaki nie dość, że mają tendencję do brudzenia się, to jeszcze uczestniczą w wielu aktywnościach, które nie sprzyjają utrzymywaniu butów w czystości (często wychodzą na plac zabaw, malują farbami, lepią figurki z plasteliny, masy solnej).

Czy przedszkolakowi wystarczy jedna para bucików na zmianę?

Zastanówmy się, w ile par butów na zmianę zaopatrzyć naszego przedszkolaka. Zauważmy, że jedna para to zbyt mało - dwie to absolutne minimum. Buciki w przedszkolu szybko się brudzą, warto więc mieć zapasową na parę na czas czyszczenia bądź prania. Trzeba także mieć na uwadze, że dziecko powinno mieć obuwie dostosowane do pory roku - wiosną i latem dobrze, aby były to lekkie tenisówki, zimą możemy postawić na nieco cięższe półbuty.

Tenisówki lub trampki na lato

Kolorowe tenisówki będą ciekawym uzupełnieniem stylizacji przedszkolaka. Dzięki wykonaniu z cienkiego materiału dziecko będzie czuło się w nich komfortowo także w upalne dni. Błyszczące, srebrne trampki dla dziewczynki będą z kolei świetnym wyborem w przypadku małej elegantki.

Półbuty na zimę

Cięższy model świetnie sprawdzi się na zimę. Wybierzmy półbuty dla dziecka wykonane z naturalnej skóry i zapinane na rzepy - takie obuwie zapewni optymalny komfort termiczny oraz wygodę przedszkolakowi.

Autor

Diana Lelek

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl