Czy buty zimowe dla dzieci powinny być większe? 0
Czy buty zimowe dla dzieci powinny być większe?

Dobierając buty dla dziecka, rodzic staje przed kilkoma dylematami. Przede wszystkim musi prawidłowo dobrać ich rozmiar. Im mniejszy maluch, tym trudniej jest to wykonać. Zwłaszcza, gdy jeszcze nie mówi i nie podpowie nam, czy but go ciśnie. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik o tym, jak dobrać rozmiar butów dla dziecka.

Jak dobrać rozmiar butów dla dziecka?

Istnieje kilka metod prawidłowego doboru obuwia dla maluchów. Przy pierwszych bucikach, tych do nauki chodzenia, najlepiej jest wybrać się z dzieckiem do specjalistycznego sklepu. Przeszkolony personel na pewno pomoże nam wybrać idealny rozmiar. Jeśli jednak nie jest to możliwe, możemy zmierzyć długość stopy samodzielnie.

Najprościej jest to wykonać wykorzystując centymetr, kartkę papieru i ścianę. Przede wszystkim stopę dziecka musimy zmierzyć, gdy na niej stoi. Nie powinniśmy dokonywać pomiarów w pozycji leżącej czy siedzącej malucha, ponieważ wyniki będą wtedy niedokładne. Dziecko najlepiej jest postawić plecami do ściany, a pod stopy włożyć czyste kartki papieru. Potrzebny nam będzie jeszcze ołówek i centymetr. Prawidłową długość stopy wyznaczamy mierząc ją od pięty do końca najdłuższego palca. Pomiaru możemy dokonać od razu centymetrem lub długość stopy wcześniej zaznaczyć na kartce (tę metodę warto zastosować podczas pierwszego mierzenia, gdy nie mamy jeszcze doświadczenia w tej kwestii). Co istotne, powinniśmy oddzielnie zmierzyć każdą ze stóp dziecka, a rozmiar buta dobrać do większej.

Pomiary rozmiarów możemy wykorzystać jako sposobność do zabawy z dzieckiem. W tym celu warto odrysować stopę na kartce, a później ją zmierzyć. Powstały rysunek można wspólnie kolorować czy wyklejać. Jeszcze inną metodą mierzenia dziecięcej stopy jest odbicie jej w plastelinie. Zasada jest podobna jak w przypadku mierzenia z wykorzystaniem kartki. Przygotowujemy masę z plasteliny, a na niej stawiamy nóżki dziecka. Następnie mierzymy powstały ślad.

Kupując buty przez Internet powinniśmy zwrócić uwagę na długość wkładki buta, którą producenta zawsze podaje. Może się ona różnić nawet w obrębie tego samego rozmiaru w poszczególnych modelach obuwia. Pod uwagę należy brać również kształt stopy dziecka oraz typ kupowanego bucika.

Czy but zimowy dla dziecka powinien być większy?

Jeszcze do niedawna na forach internetowych można było znaleźć informację, że buty dla dziecka powinny być o półtora centymetra większe niż wynosi długość nóżki. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Co więcej, może ono doprowadzić do złego kształtowania się stopy dziecka. Wyobraźmy sobie, jak byśmy się czuli w butach o tyle za dużych. Stopa w takim obuwiu przesuwa się i ślizga do przodu. Może to doprowadzić do łatwego zwichnięcia stopy czy przywrócenia się dziecka. Bez znaczenia stają się wtedy właściwości bucików. Producent konstruując obuwie nie tworzy go na stopę o kilka centymetrów mniejszą. Nie ma więc wtedy znaczenia czy pięta jest w bucie usztywniona, a wkładka wyprofilowana, ponieważ stopa będzie źle umiejscowiona. Dlatego pamiętajmy, że buty dla dziecka nie mogą być za duże. Stopa nie powinna ”dorastać” do buta, nie można też kupować butów na zapas.

Wybierając właściwy rozmiar obuwia dla dziecka, należy jednak wziąć pod uwagę to, że mała stopa szybko rośnie. Musi się też w nim zmieścić skarpetka. Dlatego bucik powinien być minimalnie większy, ale maksymalnie o 5 mm.

Tylko w przypadku obuwia zimowego but może być większy niż wymienione 5 mm, ale nigdy nie więcej niż 1 cm. Chodzi o to, żeby swobodnie zmieściła się w nim gruba skarpetka czy rajstopki, ale równocześnie by stopa nie miała miejsca na przesuwanie się.

Ze względu na to, że nóżka dziecka rośnie czasami o 3 rozmiary rocznie, musimy co jakiś czas kontrolować, czy but nie jest za mały. Sygnałami, które powinny nas zaniepokoić są między innymi: szybkie męczenie się dziecka podczas chodzenia czy niechęć zakładania butów dotychczas bardzo lubianych. Dlatego raz w miesiącu wykonujmy kontrolne mierzenie stópek.

Jak wybrać zimowe buty dla dziecka?

Podczas wyboru zimowego obuwia dla dziecka powinniśmy kierować się podobnymi zasadami, którymi sugerujemy się kupując je dla siebie. Materiały, z jakich wykonywane są buty zimowe dla dzieci, powinny być jak najbardziej naturalne i oddychające. Muszą dobrze odprowadzać wilgoć na zewnątrz oraz chronić przed zimnem. Podeszwa powinna być na tyle elastyczna, by swobodnie zginała się na linii stawów śródstopnopaliczkowych. Krótko mówiąc, musi być odpowiednio miękka, by dobrze pracowała podczas kroków. Idealne buciki na zimę to te, które mają antypoślizgowe spody oraz są sznurowane lub zapinane na rzepy. Będą dobrze trzymać się stopy oraz zabezpieczą malucha przed kontuzją.

Duży wybór obuwia zimowego dla maluchów w atrakcyjnych cenach znajdziesz w naszym sklepie.

Autor

Diana Lelek

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl