Jak i w czym prać odzież niemowlęcą? 1

Skóra małego dziecka znacznie różni się od skóry osoby dorosłej. Skóra niemowląt jest delikatna i mniej odporna na kontakt z wieloma związkami chemicznymi, które dodawane są do wszelkich środków myjących i piorących. Często wykazuje też większą wrażliwość na detergenty i łatwo może ulegać podrażnieniom. Z tego powodu do prania dziecięcych ubranek należy używać wyłącznie łagodnych środków piorących z obniżoną zawartością detergentu.

 

pielęgnacja odzieży dziecięcejJak prać ubranka noworodka?

Bieliznę niemowlęcą, która ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka, zawsze powinno się prać oddzielnie, czyli bez łączenia jej z rzeczami reszty domowników. Skóra dziecka do około 3 roku życia nie wykazuje pełnych funkcji ochronnych, w dodatku jest 5 razy cieńsza niż skóra dorosłego człowieka, co oznacza, że ryzyko przenikania szkodliwych substancji do jej wnętrza jest znacznie większe. Body dla niemowląt najlepiej prać zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle ciuszki niemowlęce są delikatne, dlatego pierze się je w temperaturze 30-40 st. Celsjusza. Pranie w zbyt gorącej wodzie może sprawić, że ubranka się skurczą albo wręcz przeciwnie - rozciągną. Ubranka dla dzieci należy prać kolorami: białe rzeczy osobno, a osobno kolorowe - dzięki temu dłużej zachowają dobry wygląd. Piorąc odzież niemowlęcą, pralkę zawsze warto nastawiać na opcję płukania dodatkowego, bo tylko wtedy mamy pewność, że dobrze zostaną usunięte resztki proszku. 

rampersy dla małych dzieci

W czym prać ubrania dla niemowląt?

Ubranka maluszka powinniśmy prać w specjalnych środkach przeznaczonych do prania odzieży dziecięcej i niemowlęcej. Takie preparaty do prania są delikatniejsze od detergentów stosowanych przez dorosłych, ponieważ nie zawierają substancji, które mogą osadzać się na tkaninie i podrażniać skórę dziecka. Jeżeli zależy nam na jeszcze większej ochronie skóry naszego maluszka, rozważmy również pranie swoich rzeczy, z którymi dziecko może mieć styczność - ręczniki, pościel - w tego typu preparatach.

 

Aby uniknąć uczuleń, mamy do wyboru kilka rodzajów środków piorących:

 

  • Proszki do prania przeznaczone do prania ubranek dla niemowląt. Wybierając proszek, przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy posiada atesty Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Takie preparaty są hipoalergiczne, oznacza to, że nie zawierają substancji, które mogą podrażnić skórę malucha. Nie są też perfumowane, co zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii.

 

  • Płyn do prania podobnie jak proszek jest bezpieczny dla skóry niemowląt pod warunkiem, że ma odpowiednie atesty. Proszek ze względu na to, że posiada dodatkowo aktywny tlen, lepiej może sobie poradzić z trudniejszymi plamami. Natomiast płyn do prania skuteczniej się rozpuszcza w wodzie, przez co lepiej może się sprawdzić w przypadku prania ręcznego.

 

  • Trzecią możliwością jest szare mydło. Pranie w szarym mydle to znany od lat sposób prania odzieży dziecięcej i walki z trudno usuwalnymi plamami. Szare mydło jest bezpieczne i tanie, a przy tym ma działanie łagodzące.body dla niemowląt

 

Jakich substancji w proszkach dla dzieci należy unikać?

  • Enzymy - pomimo że skutecznie usuwają ciężkie plamy, trudno się zmywają, a w kontakcie ze skórą mogą powodować podrażnienia.
  • Wybielacze optyczne - jest to rozjaśniacz, który sprawia, że białe rzeczy wydają się jeszcze bielsze.
  • Fosforany - zapobiegają ponownemu osadzaniu się cząstek brudu, ale niestety są szkodliwe dla środowiska.

 

Walka z ciężkimi plamami - moczenie tkanin

W przypadku bardzo zabrudzonych ubrań warto stosować pranie wstępne lub namoczyć je w misce wody. Wszystkie bardzo zabrudzone ubranka na około godzinę należy zamoczyć w roztworze ciepłej wody z proszkiem do prania. Proszek zmiękcza plamy, dzięki czemu zabrudzone miejsca lepiej dopiorą się w pralce. Innym sposobem na walkę z bardzo zabrudzoną odzieżą niemowlęcą jest pranie wstępne. Do prania wstępnego najlepiej użyć odplamiacza.

 

Do kiedy prać ubranka niemowlęce w specjalnych środkach?

Według oficjalnych zaleceń Instytutu Matki i Dziecka ubrania dla niemowląt należy prać w specjalnych środkach piorących do momentu, gdy dziecko nie skończy pierwszego roku. Niektórzy producenci i lekarze zalecają jednak, by prać w nich ubrania nawet do trzeciego roku życia lub dłużej, w przypadku gdy dziecko jest alergikiem.

 

Czy ubranka dla dzieci należy prać przed pierwszym założeniem?

Ubrania noszone przez niemowlęta i dzieci przed pierwszym założeniem zawsze musimy uprać. Dlaczego? “Nowy” ciuch w najlepszym wypadku był dotykany w sklepie przez kilkanaście osób, co w efekcie powoduje, że w tkaninie mogą skrywać się bakterie i drobnoustroje. Po drugie, nowe ubrania bardzo często traktowane są różnego rodzaju środkami konserwującymi, które w kontacie z wrażliwą skóra dziecka przyczyniają się do powstania lub nasilenia alergii.

Komentarze do wpisu (1)

12 października 2019

Ważne jest również aby DOBRZE wypłukać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl