Jak ubrać dziecko do teatru i na wyjątkowe okazje? 0
Jak ubrać dziecko do teatru i na wyjątkowe okazje?

Wyjście do teatru, filharmonii czy opery to wyjątkowe okazje, podczas których powinniśmy odpowiednio wyglądać. Jeszcze kilkanaście lat temu obowiązywał w nich pełen strój galowy czy wieczorowy. Dzieci do teatru musiały zakładać białe koszule połączone z granatowymi bądź czarnymi spódniczkami czy spodniami. Nie było mowy o żadnych odstępstwach od tych reguł. Dziś, te niegdyś surowe dress cody, uległy złagodzeniu. Jak więc dziś ubrać dziecko na wyjątkowe okazje?

Wizyta w teatrze

Już od wczesnych lat przedszkolnych warto w dziecku zaszczepiać miłość do kultury i sztuki. Najprościej chyba robić to zabierając go do miejsc, w którym można je znaleźć. W każdym większym mieście znajdą się teatry dla dzieci lub chociaż dedykowane im przedstawienia. Chodząc na nie raz na jakiś czas, pokażemy maluchowi ten świat i być może zaszczepimy miłość do niego. Wyjście do teatru powinniśmy przedstawiać przedszkolakowi jako swoistą uroczystość. Jeśli my się elegancko ubierzemy, ono też będzie chciało. Oswojenie z eleganckim ubiorem jest wbrew pozorom ważną nauką, niezbędną w dorosłym życiu. Dziecko ubierane w ten sposób nie będzie miało później problemu, żeby założyć odpowiedni strój na maturę, rozmowę kwalifikacyjną czy eleganckie przyjęcie.

Jak do teatru ubrać przedszkolaka?

Obecnie nie obowiązuje już społeczny nakaz zakładania uroczystych strojów, szczególnie jeśli mówimy o najmłodszych. Pełny ubiór galowy powinniśmy ubrać tylko do teatrów narodowych, opery na premiery i wieczorne spektakle. Z oczywistych względów nie dotyczy to dzieci.

Zabierając przedszkolaka do teatru lub szykując go na szkolną wycieczkę do niego, warto pokazać mu, że należy ubrać się odrobinę bardziej elegancko niż na co dzień. Nie możemy wystroić malucha w zbyt intensywne kolory czy bardzo wzorzystą odzież. Wystarczy jednak, kiedy wybierzemy wygodną prostą sukienkę czy spódniczkę dla dziewczynki i spodnie z koszulą dla chłopca. Do tego obowiązkowo czyste, zadbane buciki niesportowe. W zależności od pory roku mogą to być kozaki, baleriny, półbuty. Uzupełnieniem dziewczęcej stylizacji do teatru mogą być ładne, w stonowanych kolorach, rajstopy i krótki sweterek. Przyda się również mała torebka, w której dziewczynka będzie mogła ukryć najpotrzebniejsze rzeczy jak chusteczki, drobne monety czy bilet. Włosy można upiąć lub zostawić rozpuszczone, delikatnie ozdabiając je spinką czy opaską. Chłopcy mogą założyć sweterek lub dresową marynarkę. Unikajmy bluz, gdyż zazwyczaj jednoznacznie kojarzą się ze sportowym stylem. Jeśli nasz maluch lubi się stroić, możemy dodać mu szyku dodatkami - kolorową muszką czy szelkami.

Gdy zakładamy czapkę, kapelusz dziecku idącemu do teatru uczulmy go, że musi je zdjąć i zostawić w szatni, by nie przeszkadzać innym oglądającym. Wytłumaczmy też, że jego elegancki ubiór i odpowiednie zachowanie jest pewnego rodzaju podziękowaniem dla aktorów, którzy będą występować.

Strój do teatru dla dziecka szkolnego

Gdy nasza pociecha chodzi już do szkoły, wizyty w teatrze, filharmonii czy operze będzie zapewne odbywać cyklicznie. Dlatego warto zadbać o to, by w jego garderobie znalazły się odpowiednie, eleganckie ubranka. Wraz z wiekiem nasze dziecko może przechodzić fazy buntu i nie chcieć się odpowiednio ubierać. Wtedy spróbujmy w jego szafie znaleźć odpowiedni kompromis. Na pewno są elementy garderoby, które nosi chętnie i jest mu w nich wygodnie. Przy odrobinie wysiłku na pewno da się stworzyć z nich bardziej wyjściową stylizację. Czasami wystarczy, by tylko fragment ubioru był odświętny, a całość będzie już wystarczająco elegancka.

Jakie stylizacje do opery i filharmonii?

Do tych miejsc zdecydowanie nie pasuje strój codzienny, ale nie obowiązuje również galowy. Ubierając dziecko na wizytę w operze, kieruj się zasadami wymienionymi powyżej. Wybierz stonowane barwy - ciemne lub pastelowe. Dziewczynki nie powinny zakładać zbyt krótkich spódniczek, ale te o długości do kolana. Chłopcy niech zapomną o sportowych bluzach i spodniach dresowych. Mogą jednak sięgnąć po marynarkę z dzianiny założoną na koszulę. W przypadku młodych chłopców krawaty czy muszki nie są obowiązkowe.

Oswój dziecko z eleganckim ubiorem

Przy okazji wyjść czy uroczystych okazji stopniowo ucz dziecko, jak należy się ubierać. Wspólna zabawa w przebieranki może być pretekstem do nauki tego, co można zakładać, a czego nie wybierając się do kina, teatru, na zakupy i świąteczną kolację. Pamiętajmy, że maluchy uczą się przez obserwację, więc to my musimy dawać im dobry przykład, także w kwestii odpowiedniego ubioru.

Autor

Diana Lelek

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl