Ciężko jest znaleźć mamę, która choć raz nie miałaby problemu z dopraniem dziecięcych ubranek. Niestety, ale z niektórymi plamami nie poradzi sobie nawet najlepszy detergent. Marchewka ze słoiczków, trawa, owocowe soki czy tłuszcz - doczyszczenie takich plam to zmartwienie wielu z nas, dlatego dziś przedstawiamy kompletny przewodnik dotyczący czyszczenia ubranek dziecięcych.
Odplamianie ubranek dziecięcych - podstawowe zasady
Niezależnie od tego, jakiego środka do odplamiania użyjesz, warto trzymać się kilku podstawowych zasad, które zwiększą prawdopodobieństwo usunięcia plam. Przede wszystkim pamiętaj, aby plamę zaprać od razu, a nie czekać aż całkowicie się wchłonie. Plamę zawsze mocz w zimnej wodzie, bo w ciepłej się utrwali. Jeżeli nie udało Ci się zmyć zabrudzenia za pierwszym razem, spróbuj odplamić je jeszcze raz, ale nigdy nie prasuj ubranek, bo plama się wchłonie w strukturę materiału.
Jak sprać plamy z dziecięcych ubranek domowymi sposobami?
Środki piorące i odplamiacze w walce z silnymi plamami nie zawsze okazują się skuteczne, dlatego, zanim wrzucisz ubranka do pralki, spróbuj potraktować je jednym z poniższych sposobów:
Plamy z marchewki
To bardzo częste plamy, występujące zwłaszcza na ubrankach niemowlęcych. Należą one też do jednych z najbardziej uporczywych. Świeżą plamę z marchewki najlepiej zamoczyć w zimnej wodzie i natrzeć szarym mydłem. Następnie zostawić na 2-3 godziny, po czym wyprać w pralce. Jeżeli plama jest stara, można spróbować polać ją wodą utlenioną i zaprać ubranko w chłodnej wodzie z szarym mydłem. Jeszcze innym znanym sposobem na walkę z zabrudzeniami z marchwi jest posmarowanie plamy masłem i wypranie tkaniny w płynie do naczyń.
Plamy z owoców i soków owocowych
Większość tego typu plam zniknie od razu po praniu. Niektóre jednak mogą być trudne do usunięcia, jeżeli ich się od razu nie zapierze. Świeże plamy po owocach jak najszybciej zamocz w zimnej wodzie, a zaschnięte zwilż płynem do mycia naczyń, pozostaw na 30 minut, a następnie upierz w detergencie, którego używasz na co dzień do prania. Możesz także spróbować wetrzeć w plamę sok z cytryny, biały ocet lub zastosować na plamę wodę gazowaną.
Plamy z czekolady
Aby skutecznie usunąć plamę z czekolady, należy przygotować roztwór składający się z łyżeczki mydła i kubka wody. Tak przygotowany płyn wetrzyj w plamę i pozostaw na około 30 minut. Mydło zmiękczy plamę, dzięki czemu rozpuści się ona w praniu.
Plamy z moczu
Usunięcie świeżych plam z moczu zazwyczaj nie jest problemem - wystarczy zaprać ubranko. Nie zawsze jednak mamy możliwość szybkiego działania. Na zaschnięte plamy z moczu najlepiej sprawdzi się namoczenie ich w roztworze wody z octem w równych proporcjach.
Plamy z trawy
Plamy z trawy mogą być szczególnie trudne do usunięcia. Aby doczyścić ubranka z zaschniętymi zielonymi plamami, możesz spróbować przetrzeć je alkoholem lub roztworem wody z amoniakiem, a następnie wyprać.
Plamy z flamastrów
Aby usunąć plamę z flamastrów, należy rozpuścić trochę skrobi w zimnej wodzie, skropić plamę roztworem, pozostawić do wyschnięcia, po czym uprać w pralce.
Plamy z wymiocin
Plamy z wymiocin są trudne do usunięcia, dlatego nie czekaj jak całkowicie zaschną. Jeżeli pranie w temperaturze 60 st. C. nie pomoże, a zabrudzenie nie zniknie, zalecamy zwilżyć taką plamę płynem do naczyń, pozostawić na 30-40 minut, a następnie spłukać.
Plamy z maści cynkowej i kosmetyków na odparzenia
Maść cynkowa zostawia niełatwe do usunięcia plamy. Jednak i w tym przypadku do usunięcia tego typu zabrudzenia niezastąpiony okazuje się płyn do mycia naczyń.
Plamy z gumy do żucia
Ubranie z plamą gumy do żucia należy włożyć do zamrażalki. Gdy guma stwardnieje, można spróbować zeskrobać ją nożem.
Tłuste plamy
Na tłuste plamy zastosuj płyn do naczyń. Następnie energicznie trzyj nim tłustą plamę. Na koniec wypłucz tkaninę w ciepłej wodzie. Innym sposobem na usunięcie tłustej plamy jest wykorzystanie proszku do pieczenia - brudne miejsce posyp proszkiem do pieczenia i przetrzyj wilgotną gąbką lub ręcznikiem.
Plamy z krwi
Aby poradzić sobie z tego typu zabrudzeniem, trzeba umieścić poplamione miejsce w misce z zimną wodą z odrobiną soli i pozostawić je do namoczenia na około godzinę. W przypadku bardziej opornych plam możesz spróbować użyć roztworu przygotowanego ze skrobi kukurydzianej i wody w proporcjach pół na pół.
Wprowadzenie kilku sprytnych rozwiązań z pewnością pozwoli dłużej cieszyć się nienagannym wyglądem dziecięcych ubranek.
Szukasz więcej porad dotyczących pielęgnacji ubranek dziecięcych? Zajrzyj na bloga naszego sklepu olalaKids.
Olka
Na plamy z krwi również można użyć wody utlenionej, chociaż starą plame juz ciezko usunac całkowicie
Ela
Amoniak z letnia woda na plamy z krwi polecam
Kasia
Plamy z truskawek, jagód itp. najlepiej zalać od razu gorącą wodą. Świeże plamy po zupkach polać płynem do naczyń, zaprać, później dodać proszek lub płyn do prania i wyprać w pralce.
Magda Okoniewska
Plamy z truskawek polać wrzątkiem od razu znikają - właśnie testowałam