Pierwsze buty - wiązane czy na rzepy? 0
Pierwsze buty - wiązane czy na rzepy?

Podczas wyboru pierwszych bucików możemy zostać przytłoczeni dostępną na rynku ofertą. Znajdziemy w niej buty miniaturki dorosłych, pięknie zdobione trzewiczki czy takie, które przypominają bamboszki. Czym powinniśmy kierować się podczas wyboru pierwszych butów dla dziecka?

Kiedy czas na pierwsze buty?

Wbrew pozorom z tym zakupem nie powinniśmy się spieszyć. Zupełnie niepotrzebne są zanim dziecko zacznie chodzić. Nie ma konieczności, by w buty ubierać leżące niemowlę, nawet podczas spacerów w zimne dni. Co więcej, takie obuwie zakłóci prawidłowy rozwój stóp, ponieważ nie pozwali na odpowiednią ich stymulację i ćwiczenie mięśni całego ciała.

Szukanie pierwszego obuwia dla niemowlaka powinniśmy zacząć dopiero, gdy zacznie ono chodzić. Ale nawet wtedy nie ma konieczności, by pierwsze kroki miały miejsce już w butach. Większość rehabilitantów zaleca, by pozwolić dziecku chodzić boso lub w skarpetkach (koniecznie z zabezpieczeniem antypoślizgowym). Jest to potrzebne do prawidłowego wykształcenia stopy i stylu chodzenia. Oczywiście, gdy spacery będą odbywać się na zewnątrz, buty są już niezbędne.

Jak wybrać pierwsze buty?

Pierwsze buty dla niemowlaka muszą imitować chodzenie boso. W praktyce oznacza to, że podeszwa powinna być miękka i dawać się swobodnie zginać. Sztywna podeszwa zakłóca prawidłową pracę mięśni i źle kształtuje stopę. Taki but będzie również niewygodny dla dziecka. Obuwie dla malucha może być wyprofilowane, nie jest to jednak element konieczny. Warto za to stawiać na buty lekkie, by niepotrzebnie nie obciążać nóżek. Nie muszą one jednak być bardzo wysokie. Mitem jest, że powinny sięgać za kostkę. Przyjmuje się za to, że pierwszy bucik ma mieć usztywnianą piętę.

Pierwsze buty: na rzepy czy sznurowane?

Jeszcze do niedawna uważano, że buciki dla niemowląt powinny być sznurowane. Wynikało to z przeświadczenia, że tylko dzięki temu będzie je można odpowiednio zapiąć. Sznurowadła dają duże możliwości, jeśli chodzi o idealnie dopasowanie bucika do nóżki na całej jego wysokości. Jednak dziś dopuszcza się możliwość, by tzw. roczniaki były zapinane na rzepy.

Dziecięce buty wiązane

Najbardziej popularne rozwiązanie dla najmłodszych. Buty sznurowane możemy bardzo dokładnie dopasować do danego kształtu stopy. Jest to szczególnie przydatne, kiedy maluch niestandardowy rozmiar nogi lub posiada wyższe podbicie. Wiązane buciki zapewnią pełen komfort noszenia. Kiedy młody człowiek ma jeszcze problemy z utrzymaniem równowagi, przyda się nieco wyższe, sznurowane obuwie. Zapewni ono odpowiednie trzymanie kostki i ochroni przed kontuzjami. Z tego powodu dla dzieci dopiero uczących się chodzić warto wybierać modele wiązane na sznurowadła.

Niedoskonałością tego typu butów jest czasochłonność ich zakładania i ściągania. Staje się to bardzo odczuwalne przy starszakach, które często zmieniają miejsce zabaw i chcą być samodzielne. Jeśli jednak mowa o maluszkach, nie będziemy odczuwać wielkiego dyskomfortu w ich użytkowaniu.

Buty na rzepy - pierwsze i dla przedszkolaka

Ten, kto wymyślił buty na rzepy powinien otrzymać dużą nagrodę. To wygodne zapinanie jest bardzo popularne wśród rodziców przedszkolaków i młodszych dzieci szkolnych. Buty na rzepy bardzo łatwo i szybko można założyć i zdjąć, a do tego poradzi sobie z tym każdy maluch. Brak konieczności uczestniczenia rodzica w tym procesie jest bardzo dużą zaletą, dlatego buty na rzepy są niezbędnym elementem każdej przedszkolnej wyprawki.

Czy warto jednak wybierać takie zapinanie w pierwszych bucikach, dla dziecka dopiero uczącego się chodzić? Naszym zdaniem lepiej jest jednak postawić na obuwie wiązane, ze względu na wyżej wymienione powody. Jednak na rynku możemy znaleźć dobrej jakości, wyższe buty na rzepy, które również spełniają swoją funkcję.

Podczas zakupu pierwszych bucików pamiętajmy, by były wygodne, miały elastyczną podeszwę i zapinanie pozwalające na dopasowanie obuwia do stopy.

Buty dziecięce - nowe czy używane?

Ze względu na to, że pierwsze obuwie mocno kształtuje stopę, nie powinniśmy kupować dziecku butów używanych. Uformowane pod inną nóżkę wnętrze może deformować stopę naszego malucha. Innym zagrożeniem jest możliwość zakażenia grzybicą stóp, jeśli poprzedni właściciel bucików na nią chorował. Dlatego zdecydowanie bardziej polecamy kupowanie dobrej jakości obuwia dziecięcego w przecenach, niż sięganie po używki. Jeśli mamy problemy ze znalezieniem funduszy na buty, możemy poprosić rodzinę, by zamiast kolejnej zabawki złożyła się z nami na dobre obuwie. Będzie to zdecydowanie lepszy prezent.

Autor

Diana Lelek

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl