Róż dla dziewczynek, błękit dla chłopca? Obalamy najpopularniejszy mit w kwestii podziału kolorów ubranek dziecięcych! 0
Róż dla dziewczynek, błękit dla chłopca? Obalamy najpopularniejszy mit w kwestii podziału kolorów ubranek dziecięcych!

Aktualnie stosowana symbolika kolorów dla dzieci zakłada, że róż przeznaczony jest dla dziewczynek, a niebieski dla chłopców. Gdy planujemy zakup ubranek, prezentów dla nowych członków rodziny, szybko zauważymy, że ten podział jest bardzo mocno zadomowiony w sklepach z akcesoriami dla dzieci. Skąd jednak się on wziął? I czy rzeczywiście chłopcy nie mogą nosić różowych ubranek, a dziewczynki - niebieskich? Jakie mity związane są z podziałem barw odzieży dziecięcej? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiadamy na te pytania i obalamy mity.

 

Obalamy mity dotyczące kolorystyki ubrań dziecięcych

 

 

 

Jakie znaczenie ma kolor różowy?

Jeszcze do XIX wieku wszystkie ubranka dziewczęce i ubranka dla chłopców dostępne były w tym samym kolorze, najczęściej białym lub naturalnym. Ważniejsze niż ich wygląd były wygoda i praktyczność (chociażby możliwość wybielania). Biel równocześnie miała swoją symbolikę - niewinność, czystość. Co jednak kluczowe, taka odzież mogła być przekazywana dla kolejnych maluchów w rodzinie, bez względu na ich płeć. Kolory wprowadzone do odzieży zostały nieco później i co ciekawe, ich znaczenie było zgoła inne niż dzisiaj.

Na początku XX wieku powszechne było ubieranie chłopców w odzież koloru różowego, niebieski zaś nosiły dziewczynki. Róż przypisany był malcom ze względu na znaczenie barwy czerwonej, której był odmianą. Czerwień bowiem kojarzyła się i była dedykowana władcom i bogactwu. Stąd małych kawalerów ubierano na co dzień w rozbieloną czerwień - róż. Dodatkowo w kulturze chrześcijańskiej w różowych szatach pokazywany był na obrazach mały Jezus. Był to więc kolor boski.

Dlaczego różowy jest barwą ubranek dla dziewczynek?

Jak już wspomnieliśmy, do lat 40. XX wieku normą było, że kolor różowy noszą chłopcy. Zmiany dokonali dopiero projektanci, którym czerwień i róż bardziej kojarzyła się z kobietami. Przeprowadzono również badania, które pokazały, że małe dziewczynki chętnie wybierają sukienkispódniczki czy dziecięce akcesoria w kolorze różowym niż niebieskim. Nowy podział bardzo szybko się przyjął i dziś nie ma wątpliwości, że ubrane w tę barwę dziecko jest dziewczynką. 

Interesuje Cię temat barw ubranek? Przeczytaj  nasz artykuł: Szare vs kolorowe ubranka dla dziecka - pod jakimi względami te pierwsze wygrywają?

Jakie znaczenie ma kolor niebieski?

Kolor niebieski z kolei symbolikę swoją czerpał z ubrań Matki Boskiej. Mówił o przywiązaniu, oddaniu macierzyństwu, stąd pierwotnie przypisywany był kobietom. Symbolizował delikatność, wrażliwość, czystość. Dziś zdecydowanie częściej to mali dżentelmeni noszą niebieskie chłopięce koszulkiswetry dla chłopców czy chłopięce dresy.

 

Czy chłopca można ubrać na różowo?

 

Mity i stereotypy związane z kolorystyką dziecięcej odzieży

Zdecydowanie najczęściej spotykanym stereotypem, związanym z ubrankami dziecięcymi, jest kulturowe przypisanie kolorów do płci. Mity głoszą, że różowa odzież nie może być zakładana chłopcom, a wyłącznie dziewczynkom. Ten podział jest jednak sztucznie wygenerowany przez kulturę i absolutnie nie musimy się go trzymać. Co więcej, surowe odmawianie maluchowi założenia różowych spodni dla chłopców czy różowej czapki chłopięcej może być szkodliwe i tworzyć sztuczny mur sugerując, że świat kobiecy i męski są skrajnie odrębne i nie mogą się przenikać. Prawda jest taka, że dla dzieci kolor czy wzór ich ubranek jest zupełnie obojętny. Ich tożsamość płciowa zaczyna się budować dopiero od około 4 roku życia. Nie dajmy więc ograniczać siebie i swoich maluchów i ubierajmy je wyłącznie tak, jak chcemy, a nie jak narzucają nam stereotypy. Bo czy coś złego stanie się, gdy nasza córka ubierze niebieską bluzkę dziewczęcą, a syn różowy komplet chłopięcy?

Najmodniejsze kolory ubrań młodzieżowych i dziecięcych – trendy sezonu 2021/2022 - przeczytaj na naszym blogu

Jaki kolor ubranek dla chłopca i dziewczynki?

Jak widać, dobierając odzież dziecięcą, nie musimy ograniczać się do określonych kolorów. Możemy dowolnie je wybierać i zestawiać ze sobą. Jeśli jednak nie chcemy sięgać po te różowe bądź niebieskie, w sklepach z ubrankami dla maluchów znajdziemy również takie w innych odcieniach. Najbardziej uniwersalnymi kolorami, bez konotacji kulturowych są: szarości, beże, biel, czerń, granat, zieleń. Nie ma jednak przeszkód, by maluchy obu płci nosiły odzież w barwach takich jak czerwień, pomarańcz czy pastele. Ich zaletą jest możliwość łatwego zestawiania, ponieważ korzystając z podstawowych odcieni, szybko połączymy ze sobą ubrania w różnych kolorach. Nie dajmy więc sobie wmówić, że jakiś kolor jest przypisany do płci, bawmy się i twórzmy wielobarwne stylizacje dziecięce.

 

Autor

Diana Lelek

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl