Jak ubierać dzieci zimą do żłobka i przedszkola? 0
Jak ubierać dzieci zimą do żłobka i przedszkola?

Jednym z zadań, które szczególnie młodym rodzicom sprawia najwięcej trudności, jest ubieranie dzieci. Wielu ma problem z odpowiednim dobieraniem nie tylko ilości warstw, ale i ich grubości. Postanowiliśmy pomóc w rozwiązaniu go, dlatego przygotowaliśmy poradnik, jak ubierać dzieci zimą do żłobka i przedszkola. Zapraszamy!

W jaki sposób zimą ubierać dziecko do żłobka i przedszkola?

Najważniejsze zasady ubierania dzieci do przedszkola i żłobka

Zasady ubierania dzieci jesienią do przedszkola przybliżyliśmy już we wcześniejszym artykule. Z pewnością są one dobrą bazą do tego, w jaki sposób dobierzemy zimową garderobę dla malucha. Podstawowe zasady są niezmienne. Niemniej jednak ubiór zimowy musi być dobrany staranniej, ponieważ ze względu na duże różnice w temperaturach panujących na zewnątrz i w przedszkolu, dziecko może łatwo się rozchorować. A tego chcemy uniknąć, by nie musieć zastanawiać się, jak ubierać dziecko przy przeziębieniu. Oto podstawowe zasady, którymi powinniśmy się kierować:

Ubiór na cebulkę podstawą dobrego dopasowania odzieży

Najważniejszą z pewnością jest ubieranie dziecka na tak zwaną cebulkę, czyli warstwowo. Sprawdza się o każdej porze roku, a szczególnie polecane jest właśnie zimą. Ubranka dla dziewczynek i chłopców zakładane jedno na drugie pozwalają dokładnie kontrolować sytuację. Będziemy w stanie szybko zareagować zarówno na przegrzanie - wtedy zdejmujemy jedną z warstw lub marznięcie - jak i gdy zakładamy dodatkową. Kluczowe w tej zasadzie jest jednak różnicowanie grubości poszczególnych ubranek oraz zapewnienie przestrzeni pomiędzy nimi. Oznacza to, że cieplej będzie dziecku, gdy założymy mu bieliznę, legginsy i dres, niż ubranie dziecka w same obcisłe ubranka. Wynika to z zasad przepływu powietrza, jeśli pomiędzy dziecięcą odzieżą zachowamy wolną przestrzeń, stworzy się swoista “poduszka z powietrzem”, które dodatkowo będzie grzało malucha.

Postaw na naturalne tkaniny

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze na ubranka dla dzieci są materiały naturalne. Zarówno tkaniny, jak i dzianiny wykonane z naturalnych przędz mają najlepsze właściwości, jeśli chodzi o utrzymywanie ciepła, regulację temperatury, jak i są najbardziej przewiewne. Z tego powodu warto kupować ubranka dla dzieci uznanych producentów jak Mayoral, Boboli, Broel, Jamiks. Produkują oni odzież z materiałów wysokiej jakości, które mają dobry skład i są bezpieczne dla skóry. Wybierając sukienki czy dziewczęce bluzy z bawełny, lnu, wełny, bambusa, zyskamy pewność, że maluch się nie zapoci i nie zaziębi.

Nie zapomnij o wygodzie dziecka

Szczególnie ubierając dziecko do żłobka i przedszkola, musimy zadbać o jego wygodę. Chodzi o to, żeby jego ruchy nie były ograniczone oraz by żadne elementy koszulek chłopięcych czy spodni nie uwierały, nie gniotły i nie uciskały. W przeciwnym razie maluchowi ciężko będzie wytrzymać kilka godzin w takim ubraniu. Dbałość o wygodę dziecka jest więc jedną z ważniejszych zasad, którymi powinniśmy kierować się, wybierając strój do żłobka czy przedszkola.

Praktyczność ubranek do przedszkola

Gdy nasz maluch jest już odpowiednio samodzielny, starajmy się, szczególnie zewnętrzne warstwy odzieży, dobierać tak, by dziecko mogło samo je zdjąć. W tym celu stawiajmy na rozpinane sweterki dla dziewcząt i bluzy dla chłopców.

Jak dopasować dziecięce ubranka na zimowe wyjście do przedszkola?

Zimowe ubranie dla dziecka do żłobka i przedszkola musi zostać skomponowane tak, by maluchowi było ciepło w czasie drogi (ale i by nie doszło do przegrzania), a na miejscu wygodnie. Zdecydowanie najlepszymi będą luźne dresiki, rozciągliwe legginsy, wszystko co nie ograniczy swobody ruchów. Dodatkowo zadbajmy o możliwość łatwego ograniczenia ilości warstw.

Jak ubrać malucha do żłobka zimą?

Z ubieraniem najmłodszych dzieci, tych, które chodzą do żłobka, jest najtrudniej, ponieważ maluchy nie koniecznie powiedzą nam, że jest im za zimno lub za ciepło. Zawsze pamiętajmy o sprawdzaniu temperatury ciała po wyjściu z domu i po dojściu do żłobka. Najlepiej jest robić to na karku, ponieważ dłonie u dzieci wychładzają się najszybciej i nie są miarodajne do weryfikowania tego.

Pomysły na zimowe stroje dziecięce do żłobka i przedszkola

Najczęstsze błędy w ubieraniu dzieci zimą do żłobka i przedszkola

Zdecydowanie najczęstszymi błędami w ubieraniu dzieci do przedszkola to zakładanie zbyt wielu warstw. Kolejne zdarzające się problemy:

  • wybieranie za ciasno opinających ciało dziecka ubrań,
  • za lekkie ubieranie,
  • wybieranie sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów, które powodują nadmierne pocenie się dziecka,
  • zapominanie o ubieraniu czapek i szalików.

Pamiętajmy również, że każde dziecko jest inne, lubi odmienną temperaturę, ubiór oraz ma inny tryb życia. Inaczej ubierzemy maluchy, które są bardzo aktywne w drodze do przedszkola, biegają, bawią się, a inaczej te, które odwieziemy autem pod sam budynek.

 

Autor

Diana Lelek

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl